Żeńska Schola Gregoriańska In Dulci Jubilo
Żeńska Schola In Dulci Jubilo szczyci się ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w pogłębianiu studiów semiologicznych służących interpretacji rytmicznej śpiewu gregoriańskiego, ambrozjańskiego i innych antycznych monodii – dziedzictwa kulturowego i duchowego. Dyrektorem artystycznym, od jej założenia, jest maestro Alberto Turco. Schola ma na swoim koncie liczne koncerty w najważniejszych miastach włoskich oraz uczestnictwo w festiwalach i przeglądach we Włoszech (Aquileia, Asolo, Castelfranco V.to, Cesena, Cremona, Crotone, Loreto, Messina, Milano, Novara, Pavia, Perugina, Piacenza, Ravenna, Roma, Treviso, Venezia, Vercelli, Verona) i w Europie (Biasca, Budapeszt, Hildesheim, Vaç, Watou), na których zbierała pozytywne recenzje krytyki za wyrafinowane wykonanie i rygor interpretacyjny. Chórzystki pochodzą z różnych regionów Włoch. Zespół nagrywał dla wytwórni Naxos i Libreria Editrice Vaticana; jedna z jego CD, Salve Festa Dies, została wybrana jako część kolekcji Classica Millennium, wydanej przez Fabbri Editore.
Skład zespołu: Laura Besutti (Padwa), Cristina Cabria (Werona), Paola Cardace (Imola), Antonella Fanale (Palermo), Piera Garbellotto (Treviso), Maria Claudia Gelmini (Werona), Emanuela Guizzon (Treviso), Andreika Srdoc (Werona), Elisabetta Vanni (Werona), Patrizia Zanni (Treviso), Carla Zignoli (Werona).
Letizia Butterin (Verona)
Studiowała fortepian, klawesyn, prepolifonię i organy w Konserwatoriach S. Cecilia (Rzym) i B. Marcello (Wenecja) i w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej (Rzym). Koncertuje jako solistka oraz w wokalnych i instrumentalnych składach kameralnych.
Alberto Turco
Autorytet w dziedzinie chorału gregoriańskiego. Od 1965 roku jest dyrygentem Chóru Katedry w Weronie i dyrektorem diecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej. Był nauczycielem muzyki w Seminarium Diecezjalnym w Weronie i profesorem śpiewu gregoriańskiego w Papieskich Instytutach Muzyki Sakralnej w Mediolanie i Rzymie. Aktualnie prowadzi zajęcia z muzykologii liturgicznej w Studium Teologicznym San Zeno w Weronie oraz kursy śpiewu gregoriańskiego w kraju i za granicą (Włochy, Grecja, Polska, Rosja, Słowacja, Hiszpania). Jest fundatorem i profesorem letnich kursów śpiewu gregoriańskiego w Fara Sabina (Rieti) i w S. Martino della Scale (Monreale). Od czterdziestu lat przebywa okresowo w opactwie w Solesmes, jako badacz antycznych monodycznych repertuarów liturgicznych. Jest obecny z referatami naukowymi na kongresach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem dwóch Scholi męskich: Nova Schola Gregoriana w Weronie i Gregoriani Urbis Cantores w Rzymie, i scholi żeńskiej In Dulci Jubilo w Weronie, z którymi odbył wiele tournées koncertując na festiwalach w Europie, Azji i Ameryce. Od kilku lat poświęca się promocji śpiewu gregoriańskiego"łatwego”, na stopniu "popularnym”, prowadząc dwie grupy animujące muzykę liturgiczną podczas celebracji kapitulnych w Rzymie i w Weronie. Jest odpowiedzialny za serię paleografii gregoriańskiej Codices Gregoriani, jak również za liturgiczne wydania śpiewu ambrozjańskiego, z których ostatnio ujrzały światło dzienne Antiphonale Missarum Simplex (2001) i Antiphonale Missarum (2005) oraz nowa edycja Psallite Domino w śpiewie gregoriańskim, z najprostszymi melodiami do liturgii w języku łacińskim. Zadziwia jego działalność wydawnicza, obejmująca szeroki aspekt analizy i interpretacji rytmicznej melodii gregoriańskich, z ostatnimi dwoma pracami niewątpliwej wielkiej wartości kulturalnej: nagranie całego Kyriale Romanum i wydanie "prywatne” Liber Gradualis, «iuxta ordinem Cantus Missæ», z restauracją magis critica melodii i z dołączonym nagraniem wszystkich utworów.
alberto.turco@tin.it
www.melosantiqua.it
opr. Michał Sławecki