ZESPÓŁ STARORUSKIEJ MUZYKI CERKIEWNEJ SIRIN
Utworzony został w 1989 roku przez grupę młodych zawodowych muzyków, których połączyła idea odrodzenia dawnych prawosławnych tradycji śpiewaczych. Swoją nazwę zespół przyjął od imienia rajskiego ptaka – Sirina, który śpiewa "niewysłowione pieśni o duszach zbawionych". W swojej działalności badawczej i wykonawczej, opierając się na osiągnięciach specjalistów z dziedziny językoznawstwa i muzykologii, badających średniowiecze na Rusi, muzycy dążą do ożywienia staroruskich śpiewów cerkiewnych. Repertuar zespołu jest wyjątkowo różnorodny; mieszczą się w nim śpiewy znamienne, pątnicze, demiestwienne, kijowskie, bułgarskie, greckie, a także pieśni klasztorne, wczesne formy ruskiej polifonii i wczesnoruskie partesy. Brzmienie zespołu odznacza się szczególną manierą, która łączy metody mistrzów autentycznego śpiewu, wyrazisty, nasycony wysokimi tonami dźwięk i wyszukaną, subtelną melodyjną estetykę. "Śpiew bez wibracji, bogaty w alikwoty, przypominający z urody śpiew serafinów" – tak scharakteryzował brzmienie zespołu niemiecki krytyk muzyczny, a jego występ nazwał "dźwięczącym znakiem Bożej Mądrości, o której dają świadectwo wykonywane dla niej hymny". Unikalne walory wykonawcze zespołu zwróciły nań uwagę kompozytorów współczesnych. Władimir Martynow napisał dla Sirin oratorium "Lamentacje proroka Jeremiasza", którego pierwsze wykonanie w reżyserii Anatolija Wasiliewa odbyło się w Moskwie w styczniu 1991 roku.
Zespół brał udział we wszystkich prestiżowych festiwalach średniowiecznej i religijnej muzyki w Rosji i poza jej granicami. Dokonał też nagrań płytowych: "Religijne pieśni cerkiewne narodu rosyjskiego" (Francja), "Staroruska muzyka cerkiewna" (Anglia), "Chrystus się rodzi" (Rosja). W ciągu zaledwie kilku lat Sirin koncertował w Estonii, Czechach, Portugalii, Francji, Anglii, Chinach (w Pekinie był specjalnym gościem 8 Kongresu Chórów Państw Azjatyckich), Indii, Brazylii, Ameryce i Polsce. Był uczestnikiem 1. Europejskiego Sympozjum Muzyki Chóralnej Lublanie, Światowego Sympozjum Muzyki Chóralnej w Rotterdamie, Festiwalu w Starym Lyonie (Vieux Lyon), Festiwalu Muzyki Sakralnej w Marktoberdorfie i Maastricht. Sirin brał także udział w takich festiwalach, jak "Ile de France", "Lufthansa Baroque Musik Festival" (Wielka Brytania), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej w Cork (Irlandia), Festiwal Muzyki Religijnej we Fryburgu (Szwajcaria) i w Fezie (Maroko), Festiwal Bożonarodzeniowy (Christmas Festival) w Bangkoku, Festiwal Europalia (Belgia) i wielu innych.
ANDRIEJ KOTOW
Kierownik zespołu, jest dyrygentem i folklorystą. Zajmując się od 1980 roku problemami tradycyjnej kultury śpiewaczej, zetknął się z ostatkami unikalnych średniowiecznych tradycji śpiewu cerkiewnego na Rusi XII-XVII wieku. Stopniowo, gromadząc teoretyczną i praktyczną wiedzę o tych tradycjach, postanowił stworzyć zespół, aby podjąć próbę zrozumienia i ożywienia muzyki dawnej Prawosławnej Rusi, przywrócić tę muzykę współczesnej praktyce służby bożej oraz kulturze religijnej.