CHÓR OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ W BIAŁYMSTOKU
Zespół powstał w marcu 2006 z inicjatywy profesor Violetty Bieleckiej oraz Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej. Chór aktywnie koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Belgii, Białorusi, Francji, Litwie, Mołdawii, Niemczech, Rumunii, Ukrainie oraz we Włoszech. Zespół bierze udział w renomowanych Festiwalach: dwukrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Uaxactum Giacinto Scelsiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Międzynarodowym Festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, w Międzynarodowym Festiwalu Musica Sacra w Katedrze Warszawsko-Praskiej. W roku 2007 Zespół zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie. Rok 2008 to zaproszenie do koncertu inaugurującego Legnickie Conversatorium Organowe. Ostatnie dwa sezony artystyczne zaowocowały wykonaniami m.in. Stabat Mater Gioacchino Rossiniego, Stabat Mater i Harnasiów Karola Szymanowskiego, Requiem Giuseppe Verdiego, Mszy C-dur "Koronacyjnej” KV 317, Wielkiej Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta, IX Symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla, VII Symfonii Siedem Bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego. W styczniu 2008, podczas koncertu inaugurującego Rok Jubileuszu 75-lecia urodzin Profesora Krzysztofa Pendereckiego, Chór wykonał VIII Symfonię Pieśni przemijania, a w listopadzie 2008 brał udział w Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, wykonując Siedem Bram Jerozolimy pod kierunkiem kompozytora. Muzyka nagrana podczas tego wydarzenia stała się ścieżką dźwiękową filmu o tym samym tytule, który miał swoją światową premierę na Międzynarodowych Targach Przemysłu Fonograficznego MIDEM 2009. Animację komputerową do filmu stworzył laureat Oscara Tomasz Bagiński.
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej dokonał nagrań płytowych z towarzyszeniem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Zespół wziął także udział w rejestracji radiowej oratorium Znalezienie Krzyża Świętego Feliksa Nowowiejskiego z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego. Za album Sacred Music otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk 2008”. Ostatnim sukcesem Zespołu jest nominacja do Nagrody Fryderyka 2009 w kategorii fonograficzny debiut roku – za album Pieśni kurpiowskie – Górecki, Moryto, Szymanowski (DUX 2008). W 2010 roku Zespół wystąpi m.in. w 13. Festiwalu Beethovenowskim, gdzie wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wykona m.in. Humboldt – Kantate F. Mendelssohna-Bartholdy’ego.
VIOLETTA BIELECKA
Dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Jest profesorem sztuk muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. Od roku 2005 pełni funkcję Prodziekana Uczelni. W latach 1999-2005 była kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej. Jest wykładowcą klasy śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Od roku 1987 prowadzi Chór Żeński "Schola Cantorum Bialostociensis” przy Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego. Od roku 1995 pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej "Cantica Cantamus” w Białymstoku, przy którym prowadziła Chór Kameralny "Cantica Cantamus (1998-2006). Jest także organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Młodzieży Polskiej i Polonijnej "Polskiego Chóru Pokoju”. Przez cztery lata (1995-1999) pracowała w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-1997 była konsultantem wokalnym Chóru Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. W roku 2000 otrzymała tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego sztuk muzycznych, a w roku 2006 tytuł profesora zwyczajnego. W styczniu 2008 roku odznaczona została Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.