ORKIESTRA SYMFONICZNA OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ
Orkiestra Symfoniczna w Białymstoku istnieje od 1954 roku. Po dwudziestu latach działalności artystycznej uzyskała status Filharmonii i przeniosła się do nowej siedziby. W roku 1997 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski. W sierpniu 2005 roku, w związku z dynamicznym rozwojem artystyczno – organizacyjnym oraz planowanym na 2011 rok otwarciem nowego gmachu – sali operowej i koncertowej, Filharmonia Białostocka zmieniła swoją nazwę na Opera i Filharmonia Podlaska. Natomiast 9 września 2005 roku podczas uroczystej inauguracji sezonu artystycznego 2005/2006 Minister Kultury Waldemar Dąbrowski wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Januszem Kazimierzem Krzyżewskim podpisali umowę o utworzeniu narodowej instytucji kultury, Opery i Filharmonii Podlaskiej – Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego dokonała wielu nagrań płytowych z udziałem renomowanych solistów: Jakuba Jakowicza, Kałudi Kałudowa, Teresy Żylis-Gara, Waldemara Malickiego. Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej występuje gościnnie w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Białorusi, Chinach, Estonii, Finlandii, Francji, Litwie, Łotwie, Niemczech, Rosji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. W 1995 roku, podczas tournée po Stanach Zjednoczonych, zespół, pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka koncertował w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall. W sierpnia 2005 roku Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego wystąpiła na uroczystym koncercie w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
We wrześniu 2007 roku podlascy filharmonicy wystąpili na zakończenie Festiwalu im. M.K. Ogińskiego w Zespole Pałacowym Rodu Ogińskich w Plunge oraz w Sali Kongresowej w Wilnie w ramach 16. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Litwą. Kolejne zagraniczne tournée Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w 2007 roku to koncerty w Paryżu, m.in. w słynnym Kościele La Madeleine, połączone z zakończeniem promocji ostatniej płyty z dziełami Aleksandra Tansmana.
W czerwcu 2008 roku zrealizowano tournée do Rosji - w Sali Koncertowej Akademickiej Filharmonii im. D. Szostakowicza w ramach "Letniego Festiwalu Jurija Temirkanova” oraz w Sali Koncertowej Akademickiej Kapelli Sankt Petersburga odbyły się prestiżowe koncerty orkiestry z udziałem solistów rosyjskich. W 2008 roku orkiestra odbyła także koncerty w Helsinkach, Tallinie, Rydze i Wilnie w ramach obchodów 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W październiku 2009 roku Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wyjechała na koncerty do Szwecji. Zespół pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego wystąpił w Berwald Halle w Sztokholmie i siedzibie Orkiestry Symfonicznej w Goeteborgu. W grudniu 2010 roku Orkiestra zagrała trzy koncerty w Wielkiej Brytanii, gdzie w ramach obchodów Roku Polskiego "Polska ! Year”, wystąpiła w londyńskiej Cadogan Hall, następnie w Royal College of Music, a także w oksfordzkim Sheldonian Theatre.
SZYMON BYWALEC
Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Jana Wincentego Hawela w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie jest obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował obój u prof. Jerzego Kotyczki.
Jako stypendysta sieneńskiej Accademia Musicale Chigiana doskonalił swój warsztat dyrygencki w klasie mistrzowskiej Gianluigiego Gelmettiego (2001) i Lothara Zagroska (2002 – Diploma di Merito) Brał także udział w kursach mistrzowskich dla dyrygentów prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Kurta Mazura, Zoltána Peskó, Pierra Bouleza.
Jest laureatem pierwszej nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych (Państwa Zofii i Antoniego Witów oraz Prezydenta Miasta Katowic) na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, otrzymał też kilkakrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Katowic.
Jest stałym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas różnych festiwali muzyki współczesnej, takich jak: "Warszawska Jesień", "Melos – Ethos" w Bratysławie, "Aksamitna Kurtyna 2" we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie. Podczas Warszawskiej Jesieni 2005 współpracował z IRCAM i solistami Court-Circuit Ensemble (Francja) przy wykonaniu Répons Pierra Bouleza, zaś w roku 2006, OMN wystąpiła w Conservatoire de Paris wykonując Derive 2 P.Bouleza.
Ma na swym koncie wiele światowych i polskich prawykonań. Z OMN dokonał nagrań dla Polskiego Radia a także zarejestrował materiał dźwiękowy na pierwszą płytę CD, nominowaną do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003”. Za płytę monograficzną z muzyką Weroniki Ratusińskiej otrzymał w kwietniu 2009 wraz z OMN i wytwórnią DUX nagrodę Pizzicato Supersonic Award (Luksemburg). Nagranie Trzech pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego uzyskało w czerwcu 2007 rekomendację na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, zaś wykonane z Sinfonią Varsovią Gemisatos Magdaleny Długosz, otrzymało rekomendację w czerwcu 2009.
Dyrygował między innymi Rumuńską Narodową Orkiestrą Radiową, Miskolci Szimfonikus Zenekar, Camerata Strumentale "Citta di Prato", Orchestra Filarmonica Europea, Ensemble Orchestral Contemporain, NOSPR, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową oraz innymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi w Polsce.
Obecnie jest dyrektorem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. Wcześniej jako dyrygent AOS współpracował przy poszczególnych projektach jako asystent między innymi z Gabrielem Chmurą, Jackiem Kaspszykiem, Krzysztofem Pendereckim, Takuo Yuasa, Arturo Tamayo.
Prowadzi również Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Jego zainteresowanie muzyką dawną przejawia się obecnie pracą nad repertuarem wokalnym (Gesualdo, Palestrina, Schütz, Bach) z zespołem "Cantus Floridus".