Z wielką radością przeżywamy 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Wyrażam wdzięczność, że od samego początku - miejscem tego Festiwalu jest Częstochowa – duchowa stolica Polski, ze swym Jasnogórskim Sanktuarium i kultem Bogarodzicy. Wraz z pielgrzymami "spotykają się" tutaj, nie tylko wiara i pobożność, czy nawet ciekawość zwiedzania, ale także architektura i kultura ukryta w muzyce sakralnej.
Międzynarodowy charakter Festiwalu oraz fakt, że w częstochowskich kościołach i salach koncertowych dotychczas zaprezentowali się wykonawcy z kilkudziesięciu krajów świata, różnych wyznań, potwierdzają, że zaiste dochodzi tu do zbliżenia do siebie kultur i religii, a przez to, i samych ludzi. I to jest najpiękniejszy owoc owej ars sacra – ocalić dziedzictwo muzyki sakralnej wielkich religii monoteistycznych. Ocalić i ożywić. Ożywić i wejść w dialog z innymi kulturami.
Z uznaniem odbieram, że ”Gaude Mater” to nie tylko przeżycie estetyczne, ale także ubogacenie ducha. Wszędzie tam, skąd wyrzucono piękno – zaznaczył Papież Benedykt XVI – i gdzie ceni się tylko rzeczy użyteczne, coraz wyraźniej widać przerażające zubożenie. Dziękuję, P. T. Organizatorom, że chronią nas przed tym zubożeniem. Kościół w swoim nauczaniu wielokrotnie przypominał, że świat potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy. Przez swoje zaangażowanie w rozwój sztuki dał wyraz, że piękno podobnie jak prawda budzi radość w ludzkich sercach i jest cennym owocem, który trwa mimo upływu czasu, tworzy więź między pokoleniami i łączy je w jednomyślnym podziwie, który staje się jednocześnie fundamentem budowy dialogu międzykulturowego.
Cieszę się, że większość koncertów odbywa się w naszych częstochowskich kościołach, od Jasnogórskiego Sanktuarium po Bazylikę Archikatedralną, bo Festiwal od samego początku zyskał sobie życzliwość, nie tylko Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, ale i Duchowieństwa naszego miasta.
W Liście do artystów Błogosławiony Jan Paweł II postawił pytanie: Czy sztuka potrzebuje Kościoła? Jak sam zauważył, pytanie to może brzmieć prowokacyjnie, ale właściwie zrozumiane jest uprawnione i głęboko uzasadnione. W odpowiedzi Papież napisał: Artysta nieustannie poszukuje ukrytego sensu rzeczy, z wielkim trudem stara sie wyrazić rzeczywistość niewysłowioną. Nie sposób zatem nie dostrzec, jak wielkim źródłem natchnienia może być dla niego ta swoista «ojczyzna duszy», jaką jest religia. Czyż to nie w sferze religii człowiek zadaje najważniejsze pytania osobiste i poszukuje ostatecznych odpowiedzi egzystencjalnych?
Artyści każdej epoki podejmowali w swojej twórczości tematy religijne, a chrześcijaństwo zawsze odwoływało się do ich zdolności, aby wyjaśniać przesłanie Słowa Bożego i tworzyć szczególną więź między sztuką a chrześcijańskim Objawieniem. To przyczyniało się do lepszego zrozumienia człowieka, jego autentycznego oblicza, jego prawdy. Pewnie z tej perspektywy trzeba spojrzeć, aby jeszcze bardziej docenić Festiwal także i za to, że od lat promuje młodych kompozytorów, organizując Konkurs "Musica Sacra". Jest dla mnie wielką radością, że mogę włączyć się w to dzieło po moim czcigodnym Poprzedniku Arcybiskupie Stanisławie Nowaku i fundować oraz wręczać jedną z nagród laureatom ze świadomością, że w ten sposób piszemy dalszą piękną i wzniosłą historię kościelnego mecenatu kultury.
Przy okazji tegorocznej edycji nie sposób nie wspomnieć jednego z jego pomysłodawców i pierwszego dyrektora, Ś.p. Pana Profesora Krzysztofa Pośpiecha, który we wrześniu ubiegłego roku odszedł do Boga po wieczną nagrodę. Wielka musi być nasza wdzięczność Bogu za Pana Profesora, i wszystkich ludzi, zarówno duchownych – myślę tu o ks. Lucjanie Nowakowskim, współtwórcy Festiwalu – jak i świeckich, którzy ideę "Gaude Mater" w Częstochowie podjęli.
Chciałbym wyrazić moje szczególne uznanie Pani Dyrektor Małgorzacie Nowak i Radzie Artystyczno-Programowej za przygotowanie, jakże udanych, kolejnych dwudziestu jeden edycji. Nie tylko rozmach, z jakim się odbywały, ale i niezwykła głębia utworów i profesjonalizm wykonawców zasługują na podkreślenie, dostrzeżenie i uznanie.
Niech Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" rozwija się i przygotowuje kolejne edycje. Niech nie brakuje mu życzliwych ludzi, zarówno wśród Władz naszego miasta, jak i wśród sponsorów i współorganizatorów. Tak, jak wiele jeszcze pozostało do odkrycia ze skarbca muzyki sakralnej, tak długo Częstochowie będzie potrzebne "Gaude Mater", aby nadal promieniować i konkurować kulturą muzyczną – bez kompleksu – z Warszawą, Wrocławiem czy Krakowem. Całemu Zespołowi pracującemu nad Festiwalem, życzę siły i wytrwania.
Upraszając wszelkie łaski u tronu Pani Jasnogórskiej dla Pani Dyrektor i P. T. `Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" oraz Wszystkim odbiorcom
- z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa
+ Wacław Depo
Arcybiskup Metropolita Częstochowski
Częstochowa, 19 marca 2012 roku, w uroczystość św. Józefa, Opiekuna Kościoła Świętego