Wieczór lapoński – wykonawcy
ANNA NACHER
Wykłada w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w teorii mediów i zagadnieniach kultury i sztuki współczesnej. Od lat 90-tych XX wieku czynnie uprawia eksperymentalne formy muzyczne (Projekt "Karpaty Magiczne", "Noise to Silence" – wcześniej "Atman"), a szczególnie archaiczne techniki śpiewu. Dorobek płytowy Anny Nacher obejmuje m. in. albumy wydane w USA i Wielkiej Brytanii. Na swym koncie ma również publikacje naukowe i popularyzatorskie, książki oraz przewodniki. Uprawia trekking w tundrze za kręgiem polarnym, ma za sobą wyprawy do Indii, Nepalu i na Bałkany.
MAREK STYCZYŃSKI
Ekspert w rządowej agencji ochrony środowiska, muzyk i badacz tradycyjnego instrumentarium, specjalizuje się w etnobotanice. Od lat 80-tych XX wieku prowadzi własne projekty muzyczne ("Teatr Dźwięku Atman", "Karpaty Magiczne", "Cyber Totem", "Noise to Silence"), które zostały udokumentowane na kilkudziesięciu płytach, wydanych w USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemczech. Bierze udział w projektach filmowych i teatralnych. Jest autorem książek, publikacji i relacji z wypraw do Indii, Nepalu, tundry za kręgiem polarnym i na Bałkany.
MARIA SIBIŃSKA
Adiunkt w Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, członek zarządu International Association for Scandinavian Studies. Zajmuje się historią literatury Norwegii, kulturą północnych obszarów Skandynawii oraz teatrem i dramatem skandynawskim. Jest autorką szkiców o kulturze i literaturze Saamów. Od lat propaguje wiedzę na temat Sápmi, prowadząc między innymi kurs o kulturze saamskiej dla studentów skandynawistyki UG Klucze do Sápmi (joik, rękodzieło, tradycyjne języki Saamów).
PER NIILA STÅLKA (Szwecja)
Współzałożyciel firmy STOORSTÅLKA zajmującej się projektowaniem tradycyjnych strojów, biżuterii i akcesoriów saamskich. Śpiewak, nauczyciel śpiewu joik, projektant, zajmuje się popularyzacją tradycyjnej kultury Saamów i rzemiosłem artystycznym. Konstruuje narzędzia tkackie i sam zajmuje się tkactwem. Był członkiem parlamentu Saamów i przewodniczącym rady teatralnej Giron Sámi. Od wielu lat współpracuje z Ájtte Museum w Jokkmokk, gdzie prowadzi warsztaty joiku w czasie słynnego targu Saamów z całej Skandynawii "JokkmokkMarknads", a od trzech lat jest liderem międzynarodowego projektu archiwizacji tradycyjnego śpiewu joik. Artysta był nauczycielem techniki joik Anny Nacher i Marka Styczyńskiego podczas warsztatu joik w Jokkmokk Marknads 2009 i przygotowują wspólny program muzyczny.
LOTTA WILLBORG STOOR (Szwecja)
Współzałożycielka firmy STOORSTÅLKA zajmującej się projektowaniem tradycyjnych strojów, biżuterii i akcesoriów saamskich, zajmuje się artystycznym projektowaniem wzorów, krawiectwem oraz tkactwem. Jej specjalizacją jest tradycyjne saamskie rękodzieło o nazwie duodji. Jest autorką książki dla dzieci o Saamach pt. Köttjuven oraz książki dotyczącej gramatyki północnego regionu krainy Sápmi pt. 100 pólnocnych czasowników Saamskich.
FILM BUNT W KAUTOKEINO
Film z 2008 r. oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1852 r. w Norwegii.
Przez stulecia Samowie (Lapończycy) zamieszkiwali bezkresne równiny północnej Norwegii, hodując renifery. Ale nawet do położonego na uboczu Kautokeino docierają pierwsze oznaki nowych czasów. Osada rządzona jest twardą ręką zamożnego kupca Rutha. Jedna z grup wypasających renifery, kierowana przez młodą i piękną Elen, odmawia zapłacenia Ruthowi pieniędzy, których ten niesprawiedliwie od nich żąda. Za sprawą Rutha większość członków grupy Elen zostaje osadzonych w więzieniu, a ona sama musi zatroszczyć się o całe stado. Elen udaje się złożyć sprawę do sądu, w wyniku czego większość mężczyzn z jej grupy wychodzi na wolność. Ale Ruth konfiskuje ich stado jako pokrycie kosztów procesu. Bez reniferów grupa nie ma możliwości utrzymać się, więc wznieca bunt przeciwko Ruthowi. Staje się on jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Norwegii.
KARPATY MAGICZNE
Karpaty Magiczne rozpoczęły działalność w 1998 roku jako autorski projekt Anny Nacher i Marka Styczyńskiego pod pełną nazwą: Zaginiona Przestrzeń – Karpaty Magiczne (The Lost Space – Magic Carpathians Project). W założeniu autorów miał on bazować na archaicznych tradycjach muzyki rytualnej z Karpat, a szczególnie na brzmieniu tradycyjnych instrumentów muzycznych i technikach wokalnych w nowych kontekstach muzyki eksperymentalnej, technologii cyfrowej i technik pogłębionego słuchania. W centrum zainteresowania autorów projektu są także techniki pracy z dźwiękami otoczenia i badanie krajobrazu dźwiękowego. Od 2001 r. autorzy projektu poszerzyli swoje zainteresowania o obszary morskie, co przyniosło serię płyt z brzmieniem Bałtyku
i Morza Północnego, a także eksplorowanie głosów ssaków morskich. Ukoronowaniem tego etapu pracy było opracowanie płyty dla ASCOBANS – agendy ONZ z siedzibą w Bonn, która zajmuje się ochroną ssaków morskich Europy. Od 2008 r. duet autorski Nacher – Styczyński zwrócił się w kierunku tundry za kręgiem polarnym – ostatniego obszaru dzikiej przyrody w Europie. Letnie i zimowe trekkingi na terenie Laponii przyniosły płyty z rejestracjami dźwięków otoczenia oraz kilka utworów odnoszących się do kultury Saamów. Muzyczna praca Anny Nacher i Marka Styczyńskiego została udokumentowana na kilkudziesięciu płytach wydanych w Polsce, USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.