Wieczór egipski – wykonawcy
PAULINA PALUCH
Absolwentka Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie. Od 2010 r. studiuje taniec w Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach, współpracującej z Kieleckim Teatrem Tańca. Jest tancerką w Szkole Tańca Orientalnego SIHIR Kraków, gdzie należy do grupy sportowej, prowadzonej przez wielokrotną Mistrzynię Polski w tańcu orientalnym Rozalię Walochę oraz w szkole tańca NOVA w grupie ATS prowadzonej przez Yolandę Sejfried. Brała udział w warsztatach prowadzonych przez światowej sławy tancerzy, m.in.: Zadiel (Niemcy, 2009), Morganę (Włochy, 2009), Annę Redlin (Warszawa, 2009), Mancę Pavli (Słowenia, 2011) i Silviah (Włochy, 2011). Jej najważniejsze osiągnięcia to: I miejsce na Mistrzostwach Polski IDO 2011, udział w eliminacjach do Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w kategorii dorośli, formacja, klasyczny bellydance, VII miejsce w kategorii dorośli, solo bellydance show. Występowała m. in. na Magicznym Wieczorze Orientalnym w Krakowie i na imprezach w Kaliszu, Piotrkowie Trybunalskim i Częstochowie. Współpracuje również z grupą kuglarsko-ogniową "Elementalis".
KLARA GÓRECKA
Pedagog muzealny, animator kultury, właścicielka firmy IBIS, pasjonatka kultury egipskiej. Od 30 lat współpracuje z muzeami i instytucjami kultury na terenie całej Polski, prowadząc warsztaty pisma hieroglificznego oraz prezentując szeroki asortyment wyrobów rzemiosła artystycznego z Egiptu, m.in.: repliki rzeźb, szkło, galabije, papirusy, skarabeusze, biżuterię.
TOMASZ EUGENIUSZ GÓRECKI
Kustosz Galerii "Faras" (Sztuki Wczesnochrześcijańskiej) Muzeum Narodowego w Warszawie – ceramolog, ikonograf, archeolog od 30 lat biorący czynny udział w badaniach archeologicznych w Egipcie i Izraelu. Od 2004 r. prowadzi wykopaliska zespołu Eremów Koptyjskich na skalnym wzniesieniu w Sheikh Abd El-Qurna, kilkaset metrów na północ od Deir El-Medina (Świątynia Hatszepsut). W 2005 r. jego ekspedycja natrafiła na unikalny zespół VII-wiecznych ksiąg koptyjskich, m . in. tzw. Kanony Pseudo-Bazylego.
KAMILA MISIAK (Ankara)
Ukończyła kurs pełnej analizy kolorystycznej, stylizacji ubioru, wizażu i profesjonalnego makijażu. Obecnie współpracuje z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie i fotografem Piotrem Dłubakiem. Wykonuje makijaże, charakteryzacje i stylizacje do sesji portretowych aktorów oraz osób związanych ze środowiskiem artystycznym, kulturalnym i politycznym, jak również do plakatów teatralnych, m.in.: Znikomość (Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie/ Teatr Atelier w Sopocie) i Do dna (Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie / Teatr Atelier w Sopocie), filmów (Lilian reż. Jarek Jarosz) i pokazów mody .
LAS FLORES NEGRAS
Częstochowska grupa taneczna powstała w lutym 2011 r. z inicjatywy Pauliny Paluch. Zajmuje się głównie tańcem orientalnym (klasyczny taniec orientalny, tzw. taniec brzucha, American Tribal Style – ATS, TribalFusion). Grupa występowała m.in. na festiwalu Frytka Off 2011 oraz podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Współpracuje z grupą kuglarsko-ogniową ELEMENTALIS i Stowarzyszeniem Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART.
MAKAM
Zespół Makam tworzą muzycy polscy oraz irański instrumentalista mieszkający na stałe w Polsce. Artyści specjalizują się w muzyce Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Grają na instrumentach arabskich i perskich. Poszukują wspólnych elementów między tradycją muzyczną krajów arabskich, a muzyką polską, przez co tworzą również międzykulturowe projekty doskonale wpisujące się w tak popularny obecnie nurt World Music.
W skład zespołu wchodzą:
MARIA POMIANOWSKA
Doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina, w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Zielińskiego. Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. Współtworzyła pierwszy w Polsce zespół muzyki indyjskiej "Raga Sangit". W 1994 r., wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej, rekonstruując również technikę gry na tych instrumentach. W 1995 roku założyła Zespół Polski, który koncentruje się na prezentacji muzyki ludowej Mazowsza oraz jej związków z muzyką wielkich kompozytorów polskich, w tym Fryderyka Chopina. Grupa koncertowała w Japonii, na Tajwanie, w Chinach, Francji, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Algierii, Egipcie, Izraelu, Bułgarii, Rosji, Austrii i na Syberii. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka 100 prezentowała polską muzykę ludową i klasyczną w największych salach koncertowych oraz na dworze cesarskim. Na zlecenie światowej sławy wiolonczelisty Yo Yo Ma, skomponowała utwory, w których wykorzystane zostały pieśni Mazowsza. Wydała kilkanaście płyt, m.in. entuzjastycznie przyjęty przez krytykę album Chopin na 5 kontynentach.
Maria Pomianowska współpracuje m.in.: z fundacją J&S Pro Bono, prowadząc Orkiestrę Folkową OFAM, Zamkiem Królewskim w Warszawie w programie "Canaletto" oraz festiwalem folkowym "Nowa Tradycja", jako wielokrotny juror konkursu festiwalowego. Od 2006 zasiada w radzie programowej Międzynarodowego Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur", a od 2011 r. jest jego dyrektorem artystycznym. Od października 2010 prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym (autorski kierunek studiów "Fidele kolanowe"). W 2011 r. otrzymała "paszport chopinowski" za wybitny wkład w obchody Roku Chopinowskiego, nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego i została odznaczona Medalem Gloria Artis i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
WOJCIECH LUBERTOWICZ
Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Oprócz realizacji nagrań specjalizuje się również w grze na orientalnych instrumentach perkusyjnych, takich jak daf, bendir, darabuka, tombak. Swoje umiejętności doskonalił m.in. pod okiem Zohara Fresco. Współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej, etnicznej czy jazzowej, jak również z teatrami. Brał udział w wielu nagraniach płytowych zarówno jako wykonawca, jak i realizator dźwięku. Obecnie na stałe gra w zespołach Mosaic, Nisza, Lechistan, Sabionetta, Hanimal oraz w wielu nowo powstających projektach.
MATEUSZ SZEMRAJ
Muzyk – gitarzysta, lutnista. W kręgu jego zainteresowań leżą wszelkiego rodzaju instrumenty strunowe, głównie szarpane, gitary: klasyczna, akustyczna, elektryczna, bezprogowa czy instrumenty etniczne: oud, rubab, tar, saz, cymbały. Współtworzy wiele grup i projektów muzycznych, m.in. Mosaic (z którym koncertował na najważniejszych festiwalach muzyki etnicznej w Polsce – m.in. Ethno Port, Skrzyżowanie Kultur), Hanimal, Nisza, Nylon Strings Trio, Naneli Lale, Sentido del Tango, Tango Fuerte, Maayan. Współpracował również z zespołami i artystami takimi jak: Maria Pomianowska, Dekameron, Lechistan, Jacek Mielcarek, Kuba Mielcarek, Mohammad
Rasouli (grupa Neyriz) oraz orkiestrami Warszawskiej Opery i Filharmonii Narodowej. Wykonuje muzykę filmową i teatralną (m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie). Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych.
MOOHAMAD RASOOLI
Jest góralem z północnego Iranu. Urodził się latem 1351 roku wg irańskiego kalendarza słonecznego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Teheranie. Studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (inaczej zarb; instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. Tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani. Wiele koncertował w Iranie. W Polsce mieszka od dwóch lat. Występuje z Marią Pomianowską, duetem Sol et Luna, grupą Świat. Z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej na koncercie w Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie, Filharmonią Kaliską oraz Filharmonią "Sinfonia Baltica", wykonał utwór Ney Nava wybitnego irańskiego kompozytora Hooseina Alizade. Były to pierwsze w Europie Wschodniej wykonania tego bardzo popularnego w Iranie utworu na nej i orkiestrę smyczkową.
LAITH SULEIMAN (Egipt)
Laith rozpoczął muzyczną karierę bardzo wcześnie. Ukończył Akademię Muzyczną w Jordanie w 2006 r., a następnie podjął studia muzyczne w Wyższym Instytucie Muzyki Arabskiej w Egipcie w klasie instrumentu nay. W Egipcie rozwija swoje pasje muzyczne występując z lokalnymi i iędzynarodowymi zespołami. Występował w koncertach i na festiwalach w krajach arabskich oraz w: Kanadzie, Szkocji, Hiszpanii, Szwecji, Japonii, Malezji, Indiach i Maroku. Bardzo ważna jest dla niego komunikacja ze światem poprzez muzykę jako język, dzięki któremu możemy próbować zrozumieć ludzką duszę i dzielić się miłością i pokojem.